« سر هرمس مارانا »2007-12-24

6
به قول آقای دوباتن، سفرها قابله‌های افکارند. دیده‌اید تا سوار بر ترن، هواپیما یا تاکسی می‌شوید، گیریم که گاهی هم به راننده‌گی مشغول، تنهایی، چه همه وبلاگ در مغزتان می‌نویسید؟ یک زمانی خانم نازلی‌مان، از همین درد نوشته بود. که این‌ها، این فکرهای وقتِ سفر، می‌آیند و می‌روند و درخشان‌مان می‌کنند و اثری از خودشان باقی نمی‌گذارند که شب‌هنگام برسند به نوشته‌شدن، این‌جا یا روی کاغذ.
7
«عشق، جاروبرقی نشانه هایی است که عمومن وجود خارجی ندارند.»
این را باید یک زمانی ایرما گفته باشد. به خودش. مقابل آینه. وقت‌هایی که افتادن برگی دیرهنگام، می‌دوخت‌اش به خاطره‌ای از سید. که قدم‌های‌اش که زوج می‌شد یا فرد، التهابی بود ناشی. ناشی از نشانه‌ای، چیزی، خبری، حسی که از جانب سید بیاید. برای خودش تقسیم کرده بود جهان را. تکه‌هایی که نشان از عشقِ پابرجایِ سید داشت، تکه‌هایی که بوی خیانت می‌داد. حکایتِ ایرما از کندنِ نوبتیِ گل‌برگ‌ها گذشته بود. صدای کلاغی، حرفی اشتباه میان کلمه‌ای، نامه‌ای پست‌نشده، زنگ ساعت، ساندویچی نیم‌خورده، تلاقیِ رقت‌انگیزِ دو نگاهِ بی‌هدف، سیگاری که معکوس در دهان گذاشته بود، دستی که به‌هنگام، یا بی‌هنگام، لای مویی رفته بود، تکانه‌های کوچک پا، تماسِ مختصرِ نفسی با شیشه، این‌ها شده بود جهان نشانه‌های واهیِ ایرما. دل بسته بود به نامه‌های بی‌سروته سید. هر کلمه‌اش را هزار تفسیر می‌کرد. می‌دوخت‌ یک سلامِ دوخط دیرتر را به آن لکاته‌ای که در بنارس، عکس انداخته بود با سید. می‌نشاند عزیزمِ بی‌اختیاری را به دلِ سید، که لابد بدجور می‌تپیده آن لحظه، برای ایرما.
می‌مکد عشق. دنیا را به خودش. آدم را به خودش. ایرما همه‌ی هستی‌اش را، کهکشان‌ی را، در خودش رام کرده بود، اهلی کرده بود. درون زهدانِ پربارش، جای داده بود. چیده بود مرتب. آبستنِ ابدیِ همه‌ی کوه‌ها و دشت‌ها و بزرگ‌راه‌ها و تیرهای برق شده بود. دنیایِ نشانه‌ها. دنیای تقلیل‌یافته‌ی نشانه‌ها، به کام‌اش بود یک‌چندی.
10
آقای ع. پرشورترینِ دانش‌جویان معماری سال‌های خود بود. با شهوتی مثال‌زدنی در خلاقیت. صندوق‌چه‌ی کهن و قیمتی از ایده‌های بکر برای تخت‌خواب. حیوانی بود لب‌ریز از جاذبه‌های شهوانی، با بدنی پرمو و قوی. صدایی گرم داشت که وقتی از معماری یا تنِ زنی، فرقی نمی‌کند چندان، حرف می‌زد، سرشارت می‌کرد. به وجد می‌آمدی وقتی می‌نشستی پای حرف‌های‌اش، چه هنگامی که از هزاران ایده‌ای که برای کانسپت یک طرح معماری داشت، چه آن هنگام که یکی از دخترکان دانشکده را روی میز تشریح، برهنه خوابانده بود و تقدیس‌اش می‌کرد. همیشه افسوس این را داشتیم که نه ایده‌های ناب‌‌اش برای معماری و نه آن‌هایی که به کار عاشقیت‌‌های داغ بدن‌های تفته‌ی غروب‌های تابستانی می‌آمد، در بستر همیشه غم‌انگیز واقعیت، به سرانجامی نرسید. این روزها شنیده‌ایم که با ن.، یکی از جسورترین‌های همان دخترکان، جایی در این کره‌ی خاکی، به جنب‌وجوشی دوگانه مشغولند. در آتلیه و تخت‌خواب. در برابر ایده‌ی عرفیِ ازدواج، مقاومت کرده‌اند و همه‌جوره‌مدرن‌بودن را به خلوت‌های‌شان، کشانده‌اند. کاش گشنه‌گی نکشند.
11
خطاب به باکره‌های جوان!
یادتان باشد: «معشوق همیشه پابرجاست/ تکرار نمی‌شود همه‌چیز»!
18
باید یک بار برای همیشه وبلاگ‌صاحاب‌ها را از وبلاگ‌های‌شان جدا کنیم برای‌تان. تا دیگر آن رفیقِ تازه‌به‌اجباری‌رفته‌مان نیاید از لزوم عدمِ دیدار با آدم‌های پشت وبلاگ‌ها بنویسد. تا هی مجبور نباشیم بگوییم که برای سر هرمس مارانای بزرگ، آدم‌های فانی تکه‌تکه هستند. تکه‌های سرخ‌شده، آب‌پز، خام، سوخته، آب‌دار، سرخ‌شده در شراب، سرخ‌شده در روغن نباتی فله‌ای، بخارپزشده با ادویه‌های تند، پخته‌شده بر زغال یا فرِ گازی، تکه‌های مانده از شبِ قبل یا به تازه‌گی برف‌ای نو، همین حوالی. می‌شود این تکه‌ها را جدا کرد، سوا کرد، در فولدرهای مختلف گذاشت. لزومی ندارد که وبلاگ‌صاحاب‌ها را با وبلاگ‌های‌شان مقایسه کنیم. موجودیت‌های علاحده‌ای هستند- یا علی‌حده، چه فرقی نمی‌کند!-.
19
ببینید آقای بروس ماو چه خوب بیان می‌کند این ترجیحِ راه بر مقصد را:
«روند از نتیجه مهم‌تر است. زمانی که نتیجه روند را هدایت می‌کند، ما همیشه به جایی می‌رویم که قبلن هم بوده‌ایم اما اگر روند نتیجه را هدایت کند، ممکن است ندانیم کجا می‌رویم ولی می‌دانیم که می‌خواهیم آن‌جا باشیم.»
برای همین چیزها است که آدمی به غایت پروسه‌گرا هستیم. همین‌ها است که آدم را به فکر می‌اندازد که آن ثانیه‌های فرّارِ- گاس که این اولین تشدیدِ ناگزیرمان باشد!- مسیرِ تقرب، چه همه بیش‌تر در خاطر می‌ماند تا ساعت‌ها وصل یا بوسه.
داشتیم برای سامان‌دهی سایت یک مجموعه‌ی حدودن شش‌صدواحدی در حوالی سمنان، فکر می‌کردیم. دو راه پیش‌نهاد کردیم. طبعن راه دوم پسندیده شد. توسط مشتی آدمِ تصمیم‌گیرِ قدرت‌مندِ بی‌خرد. راه اول، فقط راه بود. ایده‌ای برخواسته از ساختار موی‌رگ‌های برگ، با همان پیچاپیچی و فراکتالیته‌ی گنگ و بی‌هندسه و هیجان‌انگیزش. باید جلو می‌رفت تا از دل آن، بافتی مسکونی، به اندازه‌ی پیچش‌های شاخه‌های درهم‌تنیده‌ی درختان، با نظام تقسیم‌ عادلانه‌شان، طبیعی و غریزی، بیرون بیاید. طرح دوم اما کوششی بود کم‌وبیش کام‌یاب از ایجاد همسایه‌گی‌های حیاط‌واره، در مقیاسی بزرگ‌تر از حد معمول. که البته مصداق مقصدی بود که برای رسیدن به آن، باید اتودهایی زده می‌شد تا به آن تصویر ذهنی رسیده شود. در پروسه‌ی تولیدِ طرح اول، هیجان داشتیم. نمی‌دانستیم به کجا قرار است برسیم. طرح دوم اما در کوششی خسته‌کننده خلاصه شده بود برای خوراندن آن تصویر ذهنیِ شکل‌گرفته، به مقتضیاتِ سایت موجود.
20
سر هرمس مارانای‌تان همیشه عقب می‌ماند از این هزارتو. لابد تا این ساعت رفته‌اید و خوانده‌اید هزارتوی روشنفکری را. یادتان باشد که هزارتوی بعدی، هزارتوی معرکه‌ای است: هزارتوی تنهایی.
21
داشتیم فکر می‌کردیم حق با آقای تروفو و آقای برگمان بود. این عاشقیت‌شان بر بازی‌گرهای‌شان را می‌گوییم. نمی‌شد جز این باشد. گاس که این وسط سرِ آقای بیضاییِ عزیز خودمان کمی کلاه رفته باشد!
22
کسی این دور و اطراف از موجودیت یکه‌ای به نام مریم هاشمی، یک خل‌خلیِ بالقوه و بالفعل، گرافیست/ نقاش‌ای که وقتی حکایتی را تعریف می‌کرد، جای تمام آدم‌ها و اشیاء حکایت بازی می‌کرد، وارد اتاق‌اش که می‌شد، با همه‌ی وسایل از میز و اجاق گرفته تا فرش و دم‌پایی، احوال‌پرسی می‌کرد، کسی که در دنیای هیجان‌انگیزش، همه جان‌دار بودند حتا اگر عکس‌اش ثابت می‌شد، دخترکی که آن اواخر نسبت خون‌ای دوری هم با ایشان کشف شده بود، خبری دارد؟
23
«آه که این‌طور» هم شده ترجیع‌بند این روزهای پارادوکسیکال‌مان.
24
راست می‌گفت سقراط وقتی در پاسخ این که اهل کجاست، گفته بود اهل جهان‌ام نه آتن. (به قول آقای نامجو، بعد صدها هزار سال از خاک، چه مهم است پاک یا ناپاک، چه مهم است سبک اسپیس‌راک.) چه مهم است که آقای سقراط واقعن در کدام سرزمین به دنیا آمد و زیست و خُفت و مرد. آقای فلوبر وقتی می‌گوید برای من موطن‌ام جایی است که عاشق‌اش باشم، یعنی مکانی که من را به رویا می‌برد، که حال‌ام را خوب می‌کند، حالا شما هی وطن‌وطن کنید. وطن ما امشب، همین تراسِ روبه‌دماوند است. دیروز، آن تکه‌ی بی‌نهایت‌آبیِ لابه‌لایِ خشکیِ پرکنتراستِ شاخه‌های زمستانیِ درخت‌های بی‌شمارِ دوهزارِ شه‌سوار بود، شبِ قبل‌اش، کنارِ آتشِ آتش‌گاه، وقتی ساربان داشت لیلای کسی را می‌برد، وقتی این موجود دیونیوزسیِ همیشه‌جوانِ دوست‌داشتنی، از سفرهای‌اش برای‌مان می‌گفت، در آن نیمه‌شبِ دونفره‌ی کنار کلبه‌های نارنجی. با بخاری که بلند شده بود و قوام گرفته بود از شراب و برندیِ داغ. جمعه‌ای صبح، وطنِ ما کافه‌ای بود در میانه‌ی تهرانِ قدیم که شیربرنج و پنیرهای مرغوب و قهوه‌ی مطبوع و سوسیس‌های آب‌پزشده، کنار سبزیِ تازه می‌داد. وطنِ ما شبی، یکی از همین شب‌ها، آغوش زنی بود گرم در شبی سرد، ماه‌ای پیش، مهتاب‌ای بود در خنکای تمیز شبی، کنار دیواری آجری، با پیچک‌ها و عطر به‌های جوان، گیریم در جغرافیایی به قد هزار کیلومتر دورتر. وطن ما این روزها، غروب، چشم‌های پراشتیاق پسرکی است با خنده‌هایی منتظر، که شوخی‌ِ جدیدی ابداع شود تا قهقهه‌اش را سر دهد. سال‌ای دیگر، گاس که کنار دیوارهای سفید ترک‌خورده‌ازآفتاب توسکانی باشد. کسی چه می‌داند.
25
آقای آلن دوباتن، به کمک آقای جان راسکین، از جادوی طراحی‌کردن می‌گوید. از این که هیچ‌چیز به اندازه‌ی قلم‌گرفتن و طرح‌زدن از جایی، کسی، چیزی، ما را در احساس مالکیت آن لحظه‌ی فرار، غرق نمی‌کند. اهمیتی هم ندارد که طراحی چیره‌دست باشیم یا نه. مهم ارتقاء از جمله‌ی بی‌مفهومِ «این را دوست دارم» به «از این خوش‌ام می‌آید چون...» است.
26
این را البته آقای نیچه درباره‌ی آقای دومتر – همان بنده‌خدای خجسته‌دل‌ای که کتابی نوشته بود به نام سفری در اطراف اتاق خواب‌ام(!)- گفته است اما گاهی پیش خودمان فکر می‌کنیم، عجیب به حال و روز بعضی از این رفقای وبلاگ‌نویسِ ما می‌خورد. نگاه کنید:
«وقتی مشاهده می‌کنیم چه‌گونه افرادی می‌دانند چه‌طور تجربه‌های‌شان را به نظم درآورند- (حتا) تجربه‌های بی‌ارزش و روزانه‌شان را- که در نتیجه به زمین حاصل‌خیزی تبدیل می‌شوند که سالی سه مرتبه بار می‌دهد، در حالی که دیگرانی- که تعدادشان هم زیاد است- بر موج سرنوشت سوارند، رنگارنگ ترین امواج زمان و ملت‌ها، و هم‌چنان مانند چوب‌پنبه بر سطح شناورند، سرانجام مجبور می‌شویم که بشریت را به اقلیتی (بسیار اندک) از کسانی که می‌دانند چه‌گونه بیش‌ترین بهره را از زنده‌گی ببرند، و اکثریتی که می‌دانند چه‌گونه از بیش‌ترین کم‌ترین را دریابند، تقسیم کنیم.»
27
سر هرمس مارانای بزرگ اصولن به این نتیجه رسیده است که خانم گلی امامی، درست برخلاف کتابِ اولِ آقای دوباتن- چه‌گونه پروست می‌تواند...- وقتِ ترجمه‌ی این‌ یکی- هنر سیروسفر- عجیب خواب‌اش می‌آمده است. نمی‌شود که این همه پردست‌انداز باشد ترجمه، در کتابی از انتشارات نیلوفر و خانم امامی، با آن موهای‌ سفیدِ و صورتِ استوارش!
28
یک چیزی را باید بالاخره یک جوری این‌جا بگوییم. که نوشته‌ها، درست‌ترش این است که بگوییم یادداشت‌هایِ این عموفرهادخان‌مان بسی بسیار بیش‌تر از فیلم‌نامه‌های سفارشی‌شان، مشعوف‌مان می‌کند. نمونه‌ی فرد اعلای‌اش هم همین نوشته‌های یک‌صفحه‌ای «یادداشت‌های یک فیلم‌نامه‌نویس» در مجله‌فیلم‌های این چند ماه که اصلن شده بهانه‌ی اصلی خریدن‌اش. باید این بار، گیر جدی بدهیم به فرهادخان که بردارد این‌ها را، و هزاران هزار حرف و حکایت شنیدنیِ دیگر که همیشه در چنته دارد و هیچ فیلم‌نامه‌ای بسترش نمی‌شود، در وبلاگی، جایی بگذارد.
هه! این صفحه‌های وبلاگیزه‌شده‌ی مجله‌های چاپی این روزها را باید در مجموعه‌ی درخدمت‌وخیانت‌وبلاگستان – کپی‌رایتِ خانم نازلی‌ی‌ی‌ی - جای داد!
30
بیاید شما را سر جدهای‌تان، برای کامنت‌های‌تان شماره بگذارید! گاهی ما خودمان هم یادمان می‌رود کامنت‌تان به کدام بند مربوط می‌شود خب!


Comments:
این عمو فرهادتان یک سفرنامه معناگرا از سفر حج پارسالشان در فیلمنگار می نوشتند (می نویسند؟) که به نظر ما از هر فیلمنامه سفارشی ای بد تر بود و به آن همه سبیلی که داشتند و آن همه عرقی که با هم خورده اید هیچ نمی آمد. شنیده بودیم بعد از آن سفر ناصر خسرو گونه، تسبیح به دست هم شده بودند و ذکر اولیاء الله از لبشان نمی افتاد.
ما ولی فارغ از همه اینها، بعضی از فیلمنامه های سفارشی شان را و یکی دو تا از "از دل بر آمده" هاشان را خیلی می دوستیم....
 
راست اش خیلی دل مان نمی آید این را بگوییم اما همه ی شنیده های تان را باور نکنید پسرم.
 
0-حالا کی ماگ ‌ماگ کافه لاته خورده؟!
1- بله کاملن منطقی به‌نطر می‌رسه خب.
2- ایول، من که پایه‌ام
3- دیروز بود، نه پریروز.
4- شما هم با این همه خدایی‌ت‌تون پیر شدین ها به جانِ خودم!
5- ای بابا! ما هم خسته شدیم.
7- ...
8- شما مگه تلویزیون هم نیگا می‌کنین؟
9- خب به‌ش نمی‌گفتین کلن!
12- خب پیش میاد یه‌وقت‌هایی، شما به دل نگیر!
13- حالا واسه این بند نظر ندارم، حتمن باید چَلَق‌چلق کنم؟
14- سانی‌تون هم گفته بود اینو.
15- نه!
16- می‌گم شما بیا اینا همه رو تو یه وبلاگِ دیگه جمع کن ها!
17- یادم نمیاد چرا پس من؟
18- مکینِ سوخته چه شود! شما رو به زئوس‌تون این همه تیکه رو بی‌خیال شین ما رو همیشه همون یه تیکه ببینین، پخته شده در فِرِ موج-پز.
20- بله خوندیم به امام‌حسین!
22- الان که گفتین ها یهو قیافه‌ش یادم اومد! اوووه! چقدر دوره؟ چند سال پیش بود؟
29- خودتونین!
 
زنده باد بروس ماو
 
با این جمله ی "آه که این طور" که توی دهن منم افتاده بود، یک بار از طرف خانوم فالشیست تهدید به دریافت یک تودهنی، از طرف یک آقای دیگه دونه دونه کندن موها، از طرف یلداهه تهدید به مرگ، از طرف خانوم فالشیست باز تهدید به اعمال بی ناموسی و.... شدم و ناچارن از دهنم افتاد.
 
سلام
خب آدم گر گیجه می گیره چی رو واسه کجا بنویسه
دلپذیر بود بحث مسیر و مقصد که گمانم کوندرا هم در موردش نوشته بود
انشالا و بحق باب الحوائج هیچکس گشنگی نکشد و به همه سیر و پر برسد
 
10- آقای ع اوستای اول و آخر ما بود در دانشکده ، چند روز پیشتر عکس ایشان را که با خانوم ن و آقای ر(رضا) در بلاد غربت دور یک میز نشسته بودند دیدیم و کلی دلتنگشان شدیم ، حالا هم با این اشاره تان دلتنگی مان مکرر شد ... جمله آخرتان هم کمی دلمان را لرزاند - کاش گشنه گی نکشند - کاش گشنه گی نکشند ...
 
پسرانتان در راهند ها؟( براي ثبت در تاريخ: اقا! كسي سالگرد اعزام پيروزمندتنه شما را به اجباري تبريك نگفت؟
(
 
مکین جان شما بعداً یه ایمیل به من بزن ببینم کدوم شماره مال کدوم شمارست؟
 
آقا این ماجرای نزول کیفیت ترجمه خانم مزبور هم به نظرم می تونه مربوط به این باشه که ایشون از شوهر مرحومش کمک می گرفته. اگر دقت کنی از بعد ارز اون مرحوم جمله ها بی در و پیکر شدن و زبان دیگه اون زبان نیست.
 
بعد هم این بند ده و یازده تان رفت جزو تالار افتخارات و از ذهن نرفتنی های ما. گاس که سالها بعد که خودتان هم یادتان نباشد، یک جایی یک جوری نقلش کردیم و جلایتان دادیم. میرزا تجربه کوچکش را دارد.
یک چیز دیگر هم بگوییم و برویم. این ترجیح راه بر مقصد را، آقای مانی حقیقی در آبادانش به مبتذل ترین شکلی تقدیس و تشریح کرده. انگار که خود دلوز است که از لسان جمشید خان مشایخی صحبت می کند.
 
این یک کامنت خصوصی است .
:D
آقا ما نه که خودمون کامنت های دیگران رو نمی خونیم( ببخشید! اون اسمایلی مسنجر که دماغ پینوکیو دراز می شد رو ندارید؟) خوب طبیعیه که فکر کنیم کامنت دانی جای حرف های خصوصی ست !!! کل همه ی اینها را هم بگذارید به حساب کم شعوری یک سال پایینی که جون به جونش کنید همیشه سال پایینی ست ...
 
ارشد عزيز!
الحق که علت حک کردن خدمت، در پاي تک تک پست ها، اين حقيقت است که تلخ است و بعدها اين حقيقت بماند. به قول يکي (يا شايدم 2 تا) حقيقت مثل کون خيار تلخه هرمسا!
خبر دار شدم امروز که غيبت ها هم بخشيده شده. بسيار خوشحال شديم. بچه ها تو پادگان پايکوبي جزوي اي راه انداختند. عجيب با نظرتون حال کردم.
اجباری مساله ی آن هاست، نه ما و شما که دچارش هستیم!
تو تعطيلات وقت کردم کامنتي رو که برام تو دفترم، توي يک بعد از ظهر در جمع صميمي گروهانتون گذاشتيد رو يا اسکن مي کنم يا تايپ مي کنم.
من هم به ياد آموزشي بار ها و بارها ميفتم. ضمن اينکه بچه خدمتي هامون رفتند کرمانشاه هرمسا! 2 3 ماه اول از زئوس و بر و بچز پنهان نيست، از شما چه پنهان آسفالت خيابان را گاز مي زدوم از شدت حرص وقتي با آن لباس بدن نما (تعبير آقا از لباس نظامي است! نسبت به هيات روحاني! در پادگان به گوشمان خورد!) در خيابان راه مي رفتم.
اميد که ايام به کام باشه!
 
من فعلا اومدم کف مرتب بزنم برای اون آقا و خانم
دوست داشتنی، باشد که راهشان ادامه یابد! دونقطه دی
اوهوم کاش نکشند
 
27. شاید ایراد فقط از خواب بودن ایشان نباشد. حباب شیشه ی سیلویا پلات، با ترجمه ی خانم امامی را بخوانید. در تغییر نگاه من یکی نسبت به مترجم ها که خیلی موثر بود.
 
baaaaaa
اومدم بگم وقته آپ کردن ِ ،دیدم چه خبره
برم بخونم ببینم ، دنیا دست ِ کیه!
 
خب من در همان هفت مانده ام. جابه‌جا هم نمي‌شوم. اين ايرماي اين‌بار كلي بي‌نقص است. اشارتش و ديدش و نوع بياني كه داريد از لحظه‌هايش!
انقدر كه حسوديمان كه چه عرض كنم كلي .. قضيه را پيگيري نمي‌كنيم!
+
پايين و بالا نمي‌ـوانيم برويم فكوس كرده‌ايم روي هفت! بعد آقا از ش شروع شده يا من دچار توهمم؟ كلن متدش اين طوريست ديگر!
پس آن مكين كه آن بالا از يك شروع كرده چه! دچار تناقضاتي شده‌ايم به هر حال!
 
راستی ببینم این شماره هایی که این وسط مفقود شده رو باید بریم تو کامنت دونیهای مردم دنبالشون بگردیم نه؟ یه همچین مدلهایی باید باشه شاید!
 
هر كه بر در اين فيضيه كوفت نادم نگشت
ما دو شيخيم هم نيك نهاد وهم پلشت

ار مجال عشقبازي دهاد مارا اين فلك
از هيچ رخنه اي در نگذريم ولو يك ترك
ابوريحان اندروني

http://www.feyzie.blogspot.com/
 
قربان بخشی از مطلب لینک شد.
 
این پیشنهادتان با اینکه کلی هم شرافتمندانه ست باعین!حال به اندازه کلی بی شرمانه ها وسوسه انگیز و جذاب ست ... نگرانی مان این است که افاقه نکند در این بوناچیچ و گاس که مجبور باشیم سنگر استادیوم پر کنیم بعد این همه عمر !!! البت حالا حالا ها وقت داریم ، شما که بیشتر می فهمید فکر کنید وببینید چه باید بکنیم ، ما که دیگه بالکل حیرتیم !
 
شما که آخرشم مجله در نیاوردین
ما با وجود گشادی که بیش تر هم شده نشستیم یک پست دیگر از اینجا را خواندیم
مسیرِ تقرب، چه همه بیش‌تر در خاطر می‌ماند تا ساعت‌ها وصل یا بوس
واقعا؟جدا این طوریاس؟عجب من که فکر نمی کنم این جوریا هم باشه البته خب ما که نبودیم تو این روندها و نتایج پس احتمالا چیزی سرمان نمی شود
۲۴ ۲۵ ۲۶ هم بسیار جالب بودند
 
:) bale ba ejazatun farmude budin kapra be jaye sinatra
vali man motevajehe manzure sharifetan shodim!
shoma ro be ye coffee dige davat mikonim!
 
هرمس جان. راجع به مورد 22 به نظرم کاملا می شناسمش و اگه یه ایمیل به من بدی برات یه چیزایی ازش می فرستم. اما لطفا در این کامنتدونی خودت ای میل نذار! ممنون.
پی نوشت. ایشان الان انگلستان پیش مادرشون هستن ها!
 
Post a Comment

Archive:
11.2002  03.2004  04.2004  05.2004  06.2004  07.2004  08.2004  09.2004  10.2004  11.2004  12.2004  01.2005  02.2005  04.2005  05.2005  06.2005  07.2005  08.2005  09.2005  10.2005  11.2005  12.2005  01.2006  02.2006  03.2006  04.2006  05.2006  06.2006  07.2006  08.2006  09.2006  10.2006  11.2006  12.2006  01.2007  02.2007  03.2007  04.2007  05.2007  06.2007  07.2007  08.2007  09.2007  10.2007  11.2007  12.2007  01.2008  02.2008  03.2008  04.2008  05.2008  06.2008  07.2008  08.2008  09.2008  10.2008  11.2008  12.2008  01.2009  02.2009  03.2009  04.2009  05.2009  06.2009  07.2009  08.2009  09.2009  10.2009  11.2009  12.2009  01.2010  02.2010  03.2010  04.2010  05.2010  06.2010  07.2010  08.2010  09.2010  10.2010  11.2010  12.2010  01.2011  02.2011  03.2011  04.2011  05.2011  06.2011  07.2011  08.2011  09.2011  10.2011  11.2011  12.2011  01.2012  02.2012  03.2012  04.2012  05.2012  06.2012  07.2012  08.2012  09.2012  10.2012  11.2012  12.2012  01.2013  02.2013  03.2013  04.2013  05.2013  06.2013  07.2013  08.2013  09.2013  10.2013  11.2013  12.2013  01.2014  02.2014  03.2014  04.2014  05.2014  06.2014  07.2014  08.2014  09.2014  10.2014  11.2014  12.2014  01.2015  02.2015  03.2015  04.2015  05.2015  06.2015  08.2015  09.2015  10.2015  11.2015  12.2015  01.2016  02.2016  03.2016  04.2016  05.2016  07.2016  08.2016  09.2016  11.2016  03.2017  04.2017  05.2017  07.2017  08.2017  11.2017  12.2017  01.2018  02.2018  06.2018