« سر هرمس مارانا »2007-08-20

1
رولان بارت مقوله‌ی «مرگ مؤلف» را نخستین‌بار در جُستاری به همین نام که در سال ۱۹۶۴ منتشر شد، مطرح می‌کند. یکی از نویسندگان کلیدی که او برای تبیین نظریه‌ی خود آثارش را مورد بحث قرار می‌دهد، مارسل پروست است. و جالب است که خود پروست در آثارش به شکلی کاملن خودآگاه مقوله‌ی «مرگ مؤلف» یا «غیاب نویسنده» را (به‌ویژه در بخشی از کتاب نیمه‌تمام‌اش «علیه سنت‌بوو») مطرح می‌کند. البته نوشته‌های او در این‌باره کمال‌یافته‌گی ِ جُستار بارت را ندارد؛ که طبیعی هم هست. اما همین که نویسنده‌ای در سال‌های نخستین قرن بیستم به مقوله‌ای این‌چنین نو می اندیشیده، بسیار جالب است.
...
پروست می‌نویسد:همه‌ی ما خیلی خوب حس می‌کنیم که آگاهی ما آن‌جا آغاز می‌شود که آگاهی نویسنده پایان می‌یابد، و در زمانی که ما دل‌مان می‌خواهد او به پرسش‌های ما پاسخ دهد همه‌ی آن‌چه او به ما می‌دهد تمنّاست. و این تمناها را او تنها زمانی می‌تواند در ما برانگیزد که زیبایی والایی را که هنرش توانسته است با آخرین کوشش خود به آن دست یابد به ما نشان دهد. اما به موجب یک قانون شگرف علم «بینایی ذهن‌ها» (قانونی که شاید مفهوم‌اش این باشد که حقیقت را از هیچ‌کس نمی‌توان دریافت، بلکه باید آن را خود آفرید)، آن‌جایی که نقطه‌ی پایان آگاهی نویسنده است، برای ما تنها نقطه‌ی آغاز آگاهی خودمان جلوه می‌کند، به گونه‌ای که در ست در لحظه‌ای که نویسنده‌گان همه‌ی آن‌چه را که می‌توانسته‌اند به ما بگویند گفته‌اند، این حس را در ما پدید می‌آورند که پنداری هنوز به ما هیچ‌چیز نگفته‌اند.
(+)

این که آقای پروست این حرف‌ها را در هزار و نهصد و اوت گفته است درست و این که آقای بارت هم جستارهایی در باب مرگ مولف و غیاب نویسنده دارد که مو بر تن هر آدمی که سرِ ارزش‌مندی به تن‌ش دارد سیخ می‌کند (داردسیخ‌می‌کند، نه! دارد، سیخ می‌کند!- این توضیح را برای بعضی‌ها که آن طرف نشسته‌اند و حیامیا ندارند، دادیم!) هم درست. اما دلیل نمی‌‌شود که سر هرمس مارانای بزرگ به یاد این دو رفیق‌ش بیندازد که اصولن وبلاگ‌ها دارند یُخده این بازی را به هم می‌ریزند. یعنی مشکل عدم حضور نویسنده را برطرف کرده‌اند. چون نویسنده خودش بیش‌تر از هر خواننده‌ای هی رجوع می‌کند به متن و بسیار دیده شده که در مقام پاسخ به تاویل‌ها و یا گسترش مضامین در حاشیه – کامنت‌ها – برمی‌آید. پس این تمناها که جناب پروست می‌فرمایند، به راحتی می‌تواند که جواب داده ‌شود. یک‌جورهایی آگاهی نویسنده در نقطه‌ی پایان‌ش که حالا دیگر سیال شده و جای مشخصی نیست، درگیر می‌شود با آگاهی خواننده که این یکی نقطه‌ی شروع دارد اتفاقن اما آن هم می‌تواند در ترکیب با آگاهی امتدادیافته‌ی نویسنده، هی برود و برگردد، برود و برگردد، برود و برگردد، برود و برگردد. حالا گیرم این وسط دو نفر هم باشند که فکر کنند هنوز دارند در دوران ماقبل وبلاگ، می‌نویسند. یعنی آن قدر نگرفته باشند ماهیت این قضیه را، یا دل‌شان بخواهد که به روی مبارک نیاورند، که حضوری در اتفاق‌های بعد از پابلیش متن‌شان ندارند. این دیگر به خودشان مربوط است. هنوز هم فکر می‌کنید کاری از دست سر هرمس مارانای بزرگ برمی‌آید در این زمینه؟!
2
کم‌کم دیگر داشت یادمان می‌رفت که سر آنتونی هاپکینز عزیزمان در اوان جوانی در مرد فیل‌نمای آقای لینچ عجب بازی معرکه‌ای کرده بودند. که هیچ خبری از این شیطنتی که این روزها این همه در چشم‌های مبارک‌شان هست، در آن فیلم نیست. بعد هم داشتیم فکر می‌کردیم بی‌خود نیست که ما همیشه آقای کراننبرگ را یک‌جورهایی در امتداد آقای لینچ می‌بینیم. حداقل این مرد فیل‌نما و آن eraser head که بدجوری مایه‌های مشابه دارد با فیلم‌های قبل از این دوسه‌سال آقای کراننبرگ. این میل به ساختن و نمایش‌دادن ناقص‌الخلقه‌ها و موجودات عجیب و غریب – که البته هیچ ربطی به غرابت شیک آدم‌های فضایی هالیوود ندارند و شاید فقط alien ها باشند که تا حدی متاثر از این‌ها بودند – در یک جاهایی به اوج می‌رسد. مثل همین مرد فیل‌نما که وقتی حسابی تماشاگرش را کنجکاو دیدن‌ش کرد، با خیال راحت آن‌قدر تا پایان فیلم نمایش‌ش می‌دهد که کم‌کم وحشت‌ناکی چهره‌اش پذیرفته می‌شود، آزار که نمی‌دهد، هیچ، احساس می‌کنید شما هم می‌توانید مثل خانم بنکرافت، بوسه‌ای بر گونه‌اش بزنید.
برویم سر فرصت فکر کنیم ببینیم اصلن درباره‌ی چیست این مرد فیل‌نما. یعنی وقتی برنمی‌گردد به گذشته‌ی این آدم، وقتی روان‌شناسی و آسیب‌های روانی این آدم را خیلی بررسی نمی‌کند، وقتی کاری ندارد به این که چه‌طور در هم‌چین بستر خشن و آزاردهنده‌ای این آدم رشد کرده، می‌تواند مثل یک جنتلمن واقعی رفتار کند و حرف بزند، پس لابد بحث‌ش همان بحث اخلاقی قضیه است. همانی که عصاره‌اش در پریشانی دکتر تیوز (درست یادمان مانده اسم‌ش؟) است وقتی که درباره‌ی خوب‌بودن و بدبودن خودش و شباهت‌ش با آن مردک سیرک‌دار که از مرد فیل‌نما برای نمایش و کسب درآمد سواستفاده می‌کرد، سوال می‌کند.
نمی‌گذارد آقای لینچ که خیلی به دام این چیزها بیفتیم. خوب‌ها و بدها را راحت‌تر از این خط‌کشی می‌کند. یک‌جورهایی – حالا انگار حال و هوای لندن هم بی‌تاثیر نبوده – انگار دیکنزی هم شده ماجرا. الیورتویست و فانتین و این‌ها. ذات و طبیعت و نهاد و جامعه و برو تا آخر!
خیلی فیلم مهمی در کارنامه‌ی آقای لینچ گاس که محسوب نشود اما خیلی دل‌مان می‌خواهد بنشینیم و یک دیالکتیکی با چهارنفر راه بیندازیم در باره‌ی این فیلم.
درست یادمان مانده که سال‌ها پیش، همین تله‌ویزیون خودمان این فیلم را پخش کرده بود؟ چون ما هی یک تصویری سال‌ها از این فیلم در ذهن‌مان داشتیم و باقی ماجرا یادمان نمی‌آمد. همان که مرد فیل‌نما چهره‌اش را پوشانده بود و داشت از پلکانی بالا می‌رفت یا پایین می‌آمد و دوربین در بالا بود و نما، سرپایین.
3
سر هرمس مارانای بزرگ به این نتیجه رسیده است که سربازی‌ در خدمت فرهنگ است اصولن. یعنی هرچه بیش‌تر سربازی کند، بیش‌تر وقت دارد که فیلم ببیند و بخواند و بنویسد. جوان مردم را می‌بری سربازی، وبلاگ‌ش رونق می‌گیرد! ها؟!
4
تق‌تق‌تق!
(زدیم به تخته که باز تا ما یک تعریفی از اجباری کردیم، چشم‌مان نزنید برمان دارند این دفعه ارسال‌مان کنند به سرخس!)
5
داشتیم فکر می‌کردیم این آقای کوستوریسا با این جهانی که از جغرافیای بالکان دارند در فیلم‌های‌شان (و طبعن این آخری، life is miracle) تصویر می‌کنند، سر هرمس مارانای بزرگ را شدیدن به این هوس انداخته‌اند که بار دیگر که خواست، که مجبور نبود، نزول اجلال کند بر این کره‌ی خاکی شما، بالکان را با همه‌ی مصیبت‌های‌ش انتخاب کند.
داشتیم برای ورنوش تعریف می‌کردیم پای تلفن، که ببین وقتی تراژدی از حد می‌گذرد، بدبختی و جنگ و مصیبت و ویرانی، اعصاب برای‌ت نمی‌گذارد، چه طور یکی مثل این آقای کوستوریسا (همان که جهان‌اولی‌ها کاستریکا می‌نامندش) پیدا می‌شود و زنده‌گی و هیجان و جنگ و عشق و سیاست و رویا و مستی و امید و بدبختی و مرگ را این‌جوری با هم تلفیق می‌کند و لذتی این همه مبسوط نثارتان می‌کند. داشتیم برای‌ش می‌گفتیم که ببین چه‌طور تراژدی یک ملت در آن زیرزمین خلاصه می‌شود در underground و حالا این‌جا دوباره مقوله‌ی جنگ و صلح را این‌جوری می‌بیند و اسارت و آزادی را. که اسارت دخترک مسلمان موجب آزادی مرد صرب می‌شود از اسارت همسرش و صلح که می‌شود انگار باید عزا بگیریم که این جشن بی‌کران خصوصی دارد تمام می‌شود. کجا درست در میانه‌ی جنگ، می‌شود این همه دیونیزوسی از زنده‌گی لذت برد.
یادمان باشد، اجباری که تمام شد، اولین جایی که برویم، همین بالکان باشد. یک تحقیقی بکنیم ببینیم آقای کوستوریسا راست می‌گوید و زنده‌گی آن‌جا همیشه این همه جاری است یا نه. ملت همیشه این همه ‌خل‌خلی هستند، همیشه این‌جوری با هم ... (نمی‌شود که آخر همه‌چیز را نوشت که!)
6
یعنی اگر یک گروه موسیقی در این کره ی خاکی شما باشد که سر هرمس مارانای بزرگ واقعن و از صمیم قلب دل‌ش بخواهد به کنسرت‌ش برود تا همه‌ی شور جوانی‌ش را در همان یک شب، مصرف کند و از خودبی‌خود شود و آن‌قدر بالاوپایین بپرد تا زمین زیر پای‌ش ترک بردارد – بعله خب وزن و حجم که زیاد باشد، زمین هم ترک برمی‌دارد – کنسرت‌های همین گروه آقای کوستوریسا، no smoking است. مکین‌جان زحمت‌ش را بکش که فکر می‌کنیم قبلن هم درباره‌شان نوشته‌ایم.
7
ها راستی این شب شعر موسیو ورنوش را (با حضور اساتید معظم و مفخم و نصفه‌نیمه، از جمله، ایرما، سید، آلوارز، سیمون و بالاخره، شاه‌عباس کبیر) از دست ندهید که جبران این یک سال کم‌کاری را دفعتن نموده است مردک مزلف!
8
اصولن کبریت یک تناظر یک به یک مطلوبی دارد با سیگار. دانه‌ای است. مثل فندکی نیست که ندانی چندتا سیگار با آن روشن کرده‌ای. بی‌احساس نیست. درک دارد از زمان. از عدد. بوی گوگرد هم که قیامت می‌کند!
9
انگار دیگر شکل گرفته این شمایل آقای مت دیمون. این چهره‌ی نازیبا و زمخت‌ش. کمی روستایی. این سکوت‌ش در good shepherd خوب نشسته بود به صورت‌ش. گرچه برای آقای رابرت دنیرو کردیتی نداشت کارگردانی این فیلم اما به هرحال برای آن رفقایی که هنوز داستان‌های جاسوسی تودرتو را دوست دارند، ممکن است جذاب باشد. مضاف بر این که اصولن درباره‌ی شکل‌گیری CIA است. گیریم که یادشان برود که گذشت زمان چه بر سر چهره‌ی آدم‌ها می‌آورد. یک ویلیام سالیوان معرکه هم داشت. با بازی خود آقای دنیرو. یعنی گاهی فکر می‌کنیم قله‌ای نمانده که آقای دنیرو فتح‌ش نکرده باشند در بازیگری. نقش اول یا سوم. با یا بدون دیالوگ. درضمن این وسط آن ماجرای انجمن مخفی را هم داشته باشید که یک جورهایی وصله است. گاس که باید برویم اصل کتاب را بخوانیم اصلن.
10
خب اگر هم دنبال قصه‌های معمایی سریال‌کیلری هستید و هنوز فکر می‌کنید ممکن است به همین راحتی‌ها یکی روی دست آقای جاناتان دمی و سکوت بره‌های‌ش بلند شود، یعنی اگر هنوز امیدوار هستید، می‌توانید این black dahlia را مورد عنایت قرار دهید. گرچه آقای برایان دی‌پالما بعید می‌دانیم بتواند سر ذوق‌تان بیاورد. همان صورت‌زخمی را بروید ببینید اصلن. یک آل پاچینوی جوان معرکه هم دارد برای خودش. این یکی اما (black dahlia) تا جایی که می‌توانسته قصه و آدم‌ها را پیچانده. آن‌قدر که دیگر فرصتی برای کشف‌کردن و مرورکردن قصه، حین تماشا ندارید. بعد از فیلم هم بعید می‌دانیم حوصله و ارزش‌ش باشد که بنشینید و قطعات پازل را بچینید کنار هم. تازه آن خط داستانی بوکسوربودن قهرمان فیلم و رفیق‌ش، یک جورهایی ول می‌شود در ادامه. یعنی نبود هم، با این تاکیدی که الان روی‌ش در فصول اولیه‌ی فیلم هست، اتفاق خاصی گاس که نمی‌افتاد.
11
گاس که زیادی انتظار داشتیم ازLittle Miss Sunshine . این خانواده‌های معمولی و زنده‌گی‌های معمولی آمریکایی و این ضدرویای‌آمریکایی‌بودن هم دارد کم‌کم برای خودش ژانر می‌شود انگار. البته، البته یک فقره پدرپزرگ معرکه دارد فیلم در خودش که انصافن مفرح پرداخت شده است. خیلی جدی هم در نیمه‌ی راه می‌میرد. معلوم هم نیست که چرا خیلی از مردن‌ش ناراحت نمی‌شویم. گاس که مال لحن معلق فیلم باشد که آشکارا از تبدیل‌شدن به ملودرام یا کمدی پرهیز می‌کند.
12
آن تق‌تق‌ای که در بند 4 فرمودیم، گاس که خیلی جواب نداده. گفتیم که یادتان باشد. من‌بعد به صورت مجازی به تخته‌ نزنید. این تخته‌های مجازی گویا خیلی درست کار نمی‌کنند. گاس هم که زدنِ مجازی هنوز در کائنات خیلی پذیرفته نیست. نقدن افزایش سربازی منجر به افزایش فرهنگ خون‌مان نمی‌شود. خسته‌ترمان می‌کند. این‌جایی که الان نشسته‌ایم، مجبوریم، خب؟، مجبوریم کار هم بکنیم.
13
می‌گویند یک فقره خانم فوق‌العاده شیک و جذاب و خوش‌هیکل و سکسی، مشغول حمام‌کردن بودند. ناگهان سوسکی در حمام رویت می‌کنند. فریاد می‌کشند که: یا صاحب‌الزمان! آقای صاحب‌الزمان سریعن در محل حاضر می‌شوند و به نرمی می‌فرمایند که: این‌جور وقت‌ها مهدی صدام کن عزیزم!
14
گرچه کامنت‌دانی ما بی‌ساسان‌خانِ عاصی از رونق افتاده اما به هرحال به‌تر از پستِ بی‌مکین است که!
15
چه قدر گاس‌گاس کردیم امروز ها! ها راستی حال معماران گاس هم خوب است نازلی‌خانم. سلام می‌رسانند و سرشان بلانسبت مثل سگ شلوغ است.
16
یعنی بعد از آن داستان یک‌دستی‌یادودستی‌دنده‌عقب‌رفتن‌، این مدل‌شدن‌یانشدن هم شده برای خودش دغدغه‌‌ای ها!
17
البته یخده این پست‌مان از نوع ارزش‌یابی‌شتاب‌زده‌ شد اما به جای‌ش همت کردیم و فوتوبلاگ جناب جونیور و فوتوبلاگ خودمان را کمی آپ‌دیت کردیم.

Labels:Comments:
شما پولدارا راسته وقتی آبگوشت می خورین گوشت و سیب زمینی و نخود لوبیاشو نمی خورین ؟...یکی برام تریف می کرد که رفته بود خونه دوستش که خیلی پولدار بودن بعد آبگوشت خوردن فقط آبشو خوردن....راست می گفت ؟
 
باز یه چیزی برات تریف کردیم خودتو لوس کردی هرمس ؟
 
اتفاقن صاحب الزمان جان، این یکی را همان خانم مربوطه، خودش، قبل ترش برای مان تعریف کرده بود. این است که لوس هم خودتی آقاجان!
 
بکس جان! گفتند آب‌گوشت، نگفتند که نخودلوبیاگوشت که! مثل این است که بروی به خوردن کله‌پاچه در مکان مربوطه ، بعد زبان و مغز بخوری! نمی‌شود که!
 
دوباره به آقای صاحب‌الزمان: این جور وقت‌ها هِری صدام کن عزیزم!
 
آقا پنج تون رو هستم ، رو اعصاب ما هم هست ؛
سفرش هم ایشالله قسمت همه علاقه مندا بشه ؛ به حق همین ساعت . مام در رکاب باشیم ...
 
تقریبا هیچ فیلمی به اندازه این «مرد فیل‌نما»ی شما اعصاب ما را در زندگانی خورد نکرده سر هرمس! به زیوس قسم که کم مانده بود خودمان را اسیر پوسیدون کنیم. زندگینامه واقعی طرف را خوانده‌ای راستی؟ http://en.wikipedia.org/wiki/Elephant_man
 
TAGH TAGH
 
Wednesday, April 04, 2007
آقای کیارستمی در یک جلسه‌ای، چندین سال قبل، به تعدادی هنرجوی فیلم‌سازی یک جمله‌ای فرمودند که ما هر کار می‌کنیم، یادمان نمی‌رود. ایشان فرمودند من هیچ‌وقت برای ساختن فیلم‌ها و پیاده‌کردن ایده‌های‌ام، در زنده‌گی، عرق نریختم. اگر دیدید دارید زور می‌زنید تا چیزی دربیاید، بدانید که راه را اشتباه رفته‌اید.
این را ما اضافه می‌کنیم: سرخوشی، اگر همراه خلق‌کردن نباشد، نتیجه چیزی عبوس خواهد بود که انسان‌های دیگر را هم غمگین خواهد کرد و این در مقابل آثاری که انسان‌های دیگر را خوش‌حال و سرخوش می‌کند، خیلی بی‌ارزش است. مثال‌ش همین گربه‌ی سفید/ گربه‌ی سیاهِ آقای کوستوریتسا است که این کار را با آقای ب کرده است و آقای ب لابد می‌داند که آقای کوستوریتسا اصولن اهل عرق‌ریزی روحی برای فیلم‌ساختن نیست. باور نمی‌کنید؟ یک نگاهی به این کنسرت‌های شگرف باند نواسموکینگ (درست یادمان مانده؟) ایشان بیندازید. ببینید چه شور و انرژی و هیجان و سرخوشی و لذتی دارد پیرامون ایشان هی پخش می‌شود. و جالب نیست که آقای کوستوریتسا این همه آقای کیارستمی را دوست دارد؟
 
البته واضح و مبرهن است که وقتی با انتظار بالا سراغ هر چیزی بروید، با یک افتضاح تمام عیار مواجه می‌شوید. لیتل میس سان‌شاین رو هم فکر می‌کنم همین‌طوری از دست دادید آقا... بله آقا...
 
جا داره که عرض کنم ما هر بار تصاویر و اینهای جناب جونیور رو می‌بینیم به این فکر می‌کنیم که پدر جالب هم چیز خوبیست آقا...
 
در جواب تایتل تان یک چیزی به ذهنمان رسید که عمرا اگر بگوییم! یعنی حتی اگر به سرنوشت پرومته هم دچارم کنید و اینها این شرم و حیا مگه میذاره بگم؟(حالا اینکه نوشتم الان اینجا خب، مرض داشتم شاید!!)
بعد هم که حالا اینقدر پست فیلمی بنویسید آقا مارنا تا باز آن آقای حکم به دست اینجارو چک کنند و باز دوباره از اول!
تق تق که باز دوباره مثل ماجرای مشهد نندازید گردن ما!
 
بند یک وحدت
تلگراف گران
 
بند سيزده شما لبخندي بر لبان ما نشاند، لبخند نشاندني!
 
چه خوب که سرش شلوغه سر هرمس، اینکه کلی خبر خوشیه.
ایریزر و مرد فیلی به عنوان دو تا از آزاردهنده ترین فیلم هایی که دیدم همیشه توی ذهنم می مونن، ضمنا من یادم نمیاد توی تلویزیون مرد فیلی نشون داده باشه
 
چون ما تلگرافمون به گرونی ِ آقا میرزا اینا نیست، در ادامه‌ی وحدت ایشون با بند ِ یک شما و کلی حرفِ دیگه که حالا حوصله‌ی نوشتن‌اش نیست و باشه برای وقتی که دیدیم‌تون(شاید هم چون یادم رفت عجالتن!)،بند 13 هم شد تیکه‌ی یه عُمرمون!! تو خواب هم به‌اش می‌خندم!!!
 
آها، اون کلی حرف ِ دیگه هم در همان راستای بند یک به ابِلفَرض!
 
باورمان نمی شود. حتی اگر به چشم خودمان هم ببینیم باورمان نمی شود.
یعنی اینکه شما معتقدید که آقای کاستاریتسا تمام آن صحنه های بی نظیر را تصویر برداری کرده اند بدون اینکه هر صحنه را صدبار بروند جل، بیایند عقب، بعد رنگ بالش روی مبل را عوض کنند ، بعد جهت نور را عوض کنند، بعد لباس هنرپیشه را عوض کنند بعد صدبار فیلم بگیرند و بگویند، نشد، از اول...

باورمان نمی شود که آقای کاستاریتسا صحنه به صحنه این لحظه ها را هزار بار در مغزش نچیده باشد، شب ها و شبها بی خواب نمانده باش به فکر اینکه صندلی چرخدار کذایی را به چه شکلی تصویر کند ...

آقای ب اصولا اهل عرقریزان روح است. البته گاهی هم که امکانات نیست، بدون "ریزان روح" اش را هم با اسپرایت می نوشد.
 
اقای ب چرا اسپرایت
از اسپرایت بهتر خیلی چیزا هست
ویمتو یا آب پرتغال ِ ...(اسم آب پرتغاله یادم نمیاد ) یا هایپ رو با عرقه با یخ خورد شده بریزید تو میکسر ، یه چیزی میشه شاهکار
یا از اون بهتر ودکا با لیمو وعسل......
اسپرایت و عرق مال پیرمرداست مستر ب
از شما بعیده!!!؟
 
جریان چیه که تا بحث مسکرات میشه من میپرم وسط؟
برای خودمم الآن سوال شده

بعدم تا اینجا هستم گفتم بگم که آقای ب پینگ نمیشید چرا پس؟
 
هرمس اصرارنکن دیگه! من دیگه این‌جا آرشیوپراکنی نمی‌کنم! امروز یه نفر به خاطر یه فیلم‌ساز ِ بی‌دین و ایمون باورش متزلزل شده! پس‌فردای روزگار اگه ملت کلن دین و ایمونشون به شما رو از دست دادن چی؟!
 
19th labyrinth????
 
اشهد ان «بارت» رسول الله
 
خوب پس حتمن این «پروست و من» را هم بخوانید. من که که این را از کتاب دوباتن بیش‌تر دوست داشتم
 
سلام. ممنون از تشریف فرمایی شما.
کلا سربازی مزایای زیادی داره حیف که ما سعادت نداشتیم.
به خانواده محترم سلام برسونید. مشتاق دیداریم.
 
حالا ما یه چی گفتیم، دلیل نمی‌شه که عمل کنیم! تازه این یکی دیگه فقط به خودتون مربوطه سر هرمس:

آدمی كه آن‌قدر فرهيخته است كه عصرِ روزِ جمعه وبلاگ بنويسد، حكمن بايد قبلش آبجويِ سيري خورده باشد و همراهِ وبلاگ، حتمن ساندتركِ فريدا را گوش كند وگرنه بواسير خواهد گرفت! مي‌توانيد امتحان كنيد!
جمعه، 13 آذر، 1383
 
حالا شما فرصتِ فرهیختگی ندارین، ما که جوگیر نشدیم که بارگاه‌تون یادمون بره ;)


شمناي 4 : غرغرها و دغدغه‌هاي مايوسانه‌ي يك معمارِ جوان در محيطي پير!

مدت‌ها است كه فكر مي‌كنم حدود 70 درصد انرژي‌اي كه بر روي يك پروژه‌ي جديد مي‌گذاريم، صرف تعريف درستِ پروژه، نظامِ كاريِ معمار/مشتري و جاي‌گاهِ معمار و نظراتش در اين نظامِ مشاركتي مي‌شود. از اين منظر، مشتري/كارفرمايي كه دركي قبلي از اين نظام دارد، حكم كيميا را دارد. در دو پروژه‌ي اخيرِ ساختمانِ تجاري/ اداريِ عباس‌آباد و ويلاي ييلاقي جاجرود، اين شانس را داشتيم كه با چنين مشتري‌هايي طرف باشيم. كساني كه به درستي تصميم مي‌گيرند براي طراحيِ پروژه به سراغ يك معمار بيايند و نظراتِ كارشناسيِ وي را بپذيرند. اما در پروژه‌هايي چون شهركِ ساحلي چم‌خاله، ويلاهاي ييلاقيِ طالقان و دماوند و كارهاي خرده‌ريزي كه تحت پوشش فعاليت‌هاي داخلي و كارگاهي شركت انجام مي‌شود، بزرگ‌ترين مشكل، ايجادِ يك رابطه‌ي درست و منطقي بين دو قطبِ مشتري و معمار بوده است. اغلبِ مشتري‌/كارفرمايان به معمار، به چشمِ ابزاري مي‌نگرند كه تنها ايده‌ها و نقطه‌نظراتِ آن‌ها را در قالبِ نقشه‌هاي مرسومِ معماري پياده مي‌كند و نهايتاً‌ با استنادِ به آن حكمِ قديمي و مرسوم و منفورِ معمار مانند زائويي است كه فقط پروژه را به دنيا مي‌آورد، ضربه‌هاي هولناكي به پروژه وارد مي‌آورند. پذيرفتن اين اصل بديهي است كه هنگامي كه خانه‌ي شخصي طراحي مي‌كنيم، مشتري/ بهره‌بردار نسبت به تعيين ارتباطات و مشخصاتِ فضاييِ و خصلت‌هاي عمومي خانه، حق والايي دارد اما در برخورد با يك پروژه‌ي مسكنِ عمومي كه بهره‌بردارِ مشخصي ندارد يا پروژه‌هاي عموميِ با عمل‌كردهاي اداري، تجاري، سياسي و شهري، اين نگاهِ مزاحم و غلطِ مشتري كه خود را به صرفِ كارفرمابودن- مشتري‌بودن به زعمِ ما- و پرداختِ حق‌الزحمه‌ي معمار- مشاور به زعمِ خودشان- مختار به هرگونه دخل و تصرفِ عدواني مي‌داند و فرهنگِ عموميِ اين مردم كه همه‌گي به اتفاق خود را در دو تخصصِ پزشكي و معماري صاحبِ نظر مي‌دانند، به ساده‌گي اين توهمِ غلط را تقويت مي‌كند. ناگفته نماند كه واژگوني‌ِ ارزش‌ها در سايه‌ي انقلابِ 57 ايران، نقشِ عمده‌اي در كاهشِ قدرتِ معماران و افزايشِ قدرتِ كارفرمايانِ دولتي داشت كه به تدريج اين نگاهِ ازبالا و شاهانه و اين رابطه‌ي مذمومِ ارباب/نوكري، به مشتري/كارفرمايانِ خصوصي هم سرايت كرد. به نظرِ مي‌رسد حق‌الزحمه‌هاي ناچيزِ انجامِ خدماتِ معماري نسبت به هزينه‌هاي ساخت و ساز (در بهترين حالت‌ها معمولاً چيزي كم‌تر از 5 درصدِ كلِ هزينه‌هاي يك ساختمانِ معمولي، صرفِ قسمتِ مهندسي و طراحيِ آن مي‌شود!) معمارانِ مستقل را به برده و مطيعِ مشتري بدل كرده است كه در ازايِ تضمينِ دريافت‌هاي مالي و امنيتِ شغليِ آتي (پروژه‌هاي بعدي كه ممكن است از طرفِ همين مشتري به معمار ارجاع شود) هرگونه سياست و تصميمِ غلطي را به صرفِ اين كه از جانبِ مشتري/كارفرما ارايه شده است، مي‌پذيرند و به كار مي‌بندند.

هنوز هم فكر مي‌كنم به شواليه‌هايي احتياج داريم كه گاهي نع بگويند!
سه شنبه، 10 آذر، 1383
 
تشریف نمیارین بلاگ اسپات، مهندس؟
 
مهندس؟
 
از اون وقت هرطورهم که فکر میکنم بازم به این نتیجه میرسم که تنفس مصنوعی یک عمل جنسیه
 
مهندس!
چرا بنزين تموم شد؟؟


همه رو نسوزون
 
پس باید کامنت دونی دیگران را پی ات بگردیم؟
 
هاه! رفیقتون!

http://www.nytimes.com/2007/09/01/world/middleeast/01namjoo.html?_r=1&hp&oref=slogin

موافق نیستید که بزرگترین شباهت با دیلن نازنین در قسمت دماغ واقع شده؟
 
لا اقل يه كتاب-فيلم جزيره ي تنهايي راه بياندازيد بابام جان(اصلنم علامت تعجب نميذارم كه بپره بره جاي ديگه!!:دي پرانتز بسته
 
درراستای پست ِ آخر اسموسیس
وقتی میریم یه جا کامنت میزاریم ، آدرسمون رو اشتباه نذاریم!
 
اون قضیه‌ی کبریت و بوی گوگرد و... هستم، نافرم! هرچند همیشه هم تناظرش یک به یک نیست! هست؟
راستی از سرهرمس که پنهون نیست از بندگان درگاهش هم پنهون نباشه دفعه‌ی پیش که رفتیم معراج ازون بالا عکسی گرفتیم، عکس‌گرفتنی! شوما هم خوب ویویی دارین ها قربان!
http://vahid.aminus3.com/image/2007-09-02.html
 
پینگ ِ الکی چه معنی میده؟
میاید در خونه مردم در میزنید فرار میکنید؟
 
تحريمتان ميكنيم!رفتيد و دل ما را شكستيد.همين.
 
اینجا چرا پینگ شده ولی هیچ چیز جدیدی توش نیست؟ حالا که تا اینجا اومدم بپرسم که اجرای ضبط شده داره آقای نامجوی شما از دف دف دف ؟ و یه چیز دیگه، می تونی تصور کنی استفان واتز دف رو ترجمه کرد و سعی کرد با هیجانی همسنگ هیجان جناب براهنی بخونش؟ خیلی جالب بود، فکر نمی کردم اصلا خوب از آب در بیاد ترجمه دف؛ ولی خوب بود
 
bob hillbert racing clothes http://luxefashion.us/new-men-underwear-type6.html where can i get crocs shoes [url=http://luxefashion.us/?action=products&product_id=1197]kids shoes wholesalers[/url] no added suger baby clothes
http://luxefashion.us/grey-navy-blue-casual-color74.html how to dye satin shoes [url=http://luxefashion.us/mint-color-women-color131.html]kelly likes shoes[/url]
 
ralph lauren classic down pillows http://www.thefashionhouse.us/black-red-sweaters-color15.html skate shoes for sale online [url=http://www.thefashionhouse.us/-one-ply-windbreaker-jackets-dolce-amp-gabbana-category26.html]european fashion[/url] natural comfort shoes
http://www.thefashionhouse.us/pepe-jeans-london-jeans-brand52.html diesel shoes zach [url=http://www.thefashionhouse.us/lagos-club-wear-brand86.html]knockoff designer handbags[/url]
 
blood genetics [url=http://usadrugstoretoday.com/products/aristocort.htm]aristocort[/url] learn to rid body of lymph fluid after breast cancer surgery http://usadrugstoretoday.com/products/hyaluronic-acid.htm
the effects of bipolar disorder on family relationships [url=http://usadrugstoretoday.com/products/cok-n--energy-and-sensory-enhancer-.htm]cok n energy and sensory enhancer[/url] weight loss product online [url=http://usadrugstoretoday.com/products/keftab.htm ]gateway medical center clarksville imaging belvin [/url] american red cross atlanta blood services clia licence
digestive muscle infections [url=http://usadrugstoretoday.com/products/nolvadex.htm]nolvadex[/url] average size penis for 15 year old http://usadrugstoretoday.com/products/benicar.htm
medicaid home health [url=http://usadrugstoretoday.com/catalogue/k.htm]Buy generic and brand medications[/url] vitamin c abortion remedy [url=http://usadrugstoretoday.com/catalogue/z.htm ]medical writing courses [/url] dorkins syndrome
 
fashion fabric http://luxefashion.us/?action=products&product_id=2309 small space clothes storage [url=http://luxefashion.us/purple-armani-color37.html]designer pet carrier[/url] designer famous gown wedding
http://luxefashion.us/jeans-new-category14.html infant girl clothes [url=http://luxefashion.us/-winter-jackets-versace-category9.html]totes rubber overshoes[/url]
 
horizon park dental [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/antibioticos.htm]antibioticos[/url] immaculate heart of mary anderson ohio http://usadrugstoretoday.com/products/himplasia.htm
sclederma medical skin [url=http://usadrugstoretoday.com/products/metoclopramide.htm]metoclopramide[/url] prevention health food store guide [url=http://usadrugstoretoday.com/products/brand-amoxil.htm ]calculator calorie intake loss weight [/url] total thyroidectomy diet
healthy i diabetes [url=http://usadrugstoretoday.com/products/cordarone.htm]cordarone[/url] celtic health insurance website http://usadrugstoretoday.com/categories/anti-diabetische.htm
journal of drugs in dermatology [url=http://usadrugstoretoday.com/products/crestor.htm]crestor[/url] life pharmacy birkenhead [url=http://usadrugstoretoday.com/products/paxil.htm ]sexual pills [/url] acute kidney failure cats
 
paul smith designer biography http://www.thefashionhouse.us/brown-and-grey-men-color151.html lauren kain cuckold [url=http://www.thefashionhouse.us/-sports-men-category70.html]coach designer handbags[/url] yves saint laurent shoes
http://www.thefashionhouse.us/red-women-apos-s-long-sleeve-tops-color8.html prevata shoes [url=http://www.thefashionhouse.us/accessories-dolce-amp-gabbana-type5.html]middle eastern fashion[/url]
 
rainbow and heart [url=http://usadrugstoretoday.com/products/pulmicort.htm]pulmicort[/url] sprayable ammonium sulfate msds http://usadrugstoretoday.com/products/coreg.htm
dental services lithonia ga [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/perte-de-poids.htm]perte de poids[/url] msb radiology medical group [url=http://usadrugstoretoday.com/products/cialis-soft-tabs.htm ]maintenance on la weight loss [/url] infusion tea orlando
heart disease by smoking [url=http://usadrugstoretoday.com/products/actos.htm]actos[/url] supplemental student health insurance http://usadrugstoretoday.com/products/avodart.htm
does smoking nutmeg get me high [url=http://usadrugstoretoday.com/products/allegra.htm]allegra[/url] natural health arlington massachusetts [url=http://usadrugstoretoday.com/products/glucotrol-xl.htm ]list of pain pills [/url] washington state private pay health insurance
 
cute clothes for teens http://luxefashion.us/gucci-casual-fall-spring-brand12.html outlet athletic shoes [url=http://luxefashion.us/men-bags-type1.html]designer chairs[/url] dress up games where your fashion sense gets tested
http://luxefashion.us/?action=products&product_id=1270 young fashion [url=http://luxefashion.us/grey-black-accessories-color61.html]gucci handbag imitation[/url]
 
kiddy fashion company http://luxefashion.us/31-roberto-cavalli-size15.html heely shoes [url=http://luxefashion.us/napapijri-t-shirts-for-men-brand62.html]wholesale maternity clothes[/url] sexy stiletto shoes
http://luxefashion.us/on-sale-sandals-type2.html fashion of the past [url=http://luxefashion.us/?action=products&product_id=2543]rockport shoes for men[/url]
 
sands games bingo http://lwv.in/slots/williams-new-slots koto black joker
[url=http://lwv.in/betting/betting-soccer]casino games dealers[/url] legalize internet gambling [url=http://lwv.in/jokers/david-gilmour-jokers-wild-ep]david gilmour jokers wild ep[/url]
best blackjack learn play http://lwv.in/gambling-online/united-states-off-shore-gambling
[url=http://lwv.in/joker/the-joker-and-the-thief-by-mother-wolf]cache creek casino keno[/url] gambling laws in mississippi [url=http://lwv.in/bingo/real-money-bingo]real money bingo[/url]
florida stste lottery http://lwv.in/slots/snow-bunny-slots jokers restaurant new hampshire [url=http://lwv.in/betting/rules-of-betting-odds]rules of betting odds[/url]
 
movie a group of tourist in brazil hunted [url=http://moviestrawberry.com/films/film_cinderella/]cinderella[/url] hollywood movie camera lamp prop http://moviestrawberry.com/films/film_donald_applecore/ the science of sleep movie
a sleigh and plane on a movie poster [url=http://moviestrawberry.com/films/film_magician_mickey/]magician mickey[/url] wyatt earp the movie http://moviestrawberry.com/films/film_comet_impact/ chinese blowjob movie
free movie search engine [url=http://moviestrawberry.com/films/film_police_academy_mission_to_moscow/]police academy mission to moscow[/url] flush away desktop movie
free movie sites of black men fucking white women [url=http://moviestrawberry.com/films/film_freezer_burn/]freezer burn[/url] syvette wimberly movie http://moviestrawberry.com/films/film_bigger_than_the_sky/ ppt to movie freeware
movie theaters decline in profits [url=http://moviestrawberry.com/films/film_king_of_the_hill/]king of the hill[/url] synopsys in the movie house of wax http://moviestrawberry.com/films/film_piglets_big_movie/ what the name of the mtv movie monica arnold played in
 
princeton nj movie theaters [url=http://moviestrawberry.com/films/film_egypt/]egypt[/url] free full gospel movie online watch http://moviestrawberry.com/films/film_the_boat_that_rocked/ anime movie page
movie premier pictures [url=http://moviestrawberry.com/films/film_king_kong/]king kong[/url] flash the movie http://moviestrawberry.com/films/film_eragon/ hindi movie songs
free movie clips of paris hilton sex tape [url=http://moviestrawberry.com/films/film_employee_of_the_month/]employee of the month[/url] watch the warriors movie
wicker park movie tagline [url=http://moviestrawberry.com/films/film_mirror_mirror_iii_the_voyeur/]mirror mirror iii the voyeur[/url] ghostbusters movie quotes http://moviestrawberry.com/hqmoviesbyyear/year_1952_high-quality-movies/ bizarre video game movie
movie sales in md [url=http://moviestrawberry.com/films/film_the_prophecy_ii/]the prophecy ii[/url] movie mpg amateur http://moviestrawberry.com/films/film_depth_charge/ movie captions
 
cougar movie quote [url=http://moviestrawberry.com/films/film_crying_freeman/]crying freeman[/url] movie descriptions http://moviestrawberry.com/easy-downloads/letter_M/?page=8 elvira movie macabre tape trading
free adult movie online [url=http://moviestrawberry.com/films/film_rivers_with_griff_rhys_jones/]rivers with griff rhys jones[/url] dvd shemale sex movie http://moviestrawberry.com/films/film_the_benchwarmers/ sweeney todd movie poster
warner brothers movie theatre fort walton beach [url=http://moviestrawberry.com/films/film_before_night_falls/]before night falls[/url] silk movie trailer
pistols in movie tears of the sun [url=http://moviestrawberry.com/films/film_heart_of_america/]heart of america[/url] star trek porn movie http://moviestrawberry.com/films/film_wo_hu_cang_long/ godfather movie
free gay latino movie clips [url=http://moviestrawberry.com/films/film_the_adventures_of_elmo_in_grouchland/]the adventures of elmo in grouchland[/url] hollywood movie posters http://moviestrawberry.com/films/film_stephanie_daley/ loli movie
 
porno movie clips [url=http://moviestrawberry.com/films/film_born_to_dance/]born to dance[/url] movie theater supplies http://moviestrawberry.com/films/film_the_dark/ not another teeb movie nudity
mindhunters movie [url=http://moviestrawberry.com/films/film_totally_baked_a_pot_u_mentary/]totally baked a pot u mentary[/url] kitchen party movie http://moviestrawberry.com/films/film_bus_stop/ stardust movie animals
lotte cinema seoul korea nowon movie times [url=http://moviestrawberry.com/films/film_the_thin_red_line/]the thin red line[/url] ppstream sex movie
movie queue ireland netflix patent [url=http://moviestrawberry.com/films/film_sin_70/]sin 70[/url] manny pacquiao the movie film review http://moviestrawberry.com/hqmoviesbygenres/download-genre_documentary-movies/?page=1 movie recommendations
alien aliens movie props [url=http://moviestrawberry.com/films/film_amos_andrew/]amos andrew[/url] adult movie producer cleveland ohio http://moviestrawberry.com/films/film_thx/ dex movie
 
Post a Comment

Archive:
11.2002  03.2004  04.2004  05.2004  06.2004  07.2004  08.2004  09.2004  10.2004  11.2004  12.2004  01.2005  02.2005  04.2005  05.2005  06.2005  07.2005  08.2005  09.2005  10.2005  11.2005  12.2005  01.2006  02.2006  03.2006  04.2006  05.2006  06.2006  07.2006  08.2006  09.2006  10.2006  11.2006  12.2006  01.2007  02.2007  03.2007  04.2007  05.2007  06.2007  07.2007  08.2007  09.2007  10.2007  11.2007  12.2007  01.2008  02.2008  03.2008  04.2008  05.2008  06.2008  07.2008  08.2008  09.2008  10.2008  11.2008  12.2008  01.2009  02.2009  03.2009  04.2009  05.2009  06.2009  07.2009  08.2009  09.2009  10.2009  11.2009  12.2009  01.2010  02.2010  03.2010  04.2010  05.2010  06.2010  07.2010  08.2010  09.2010  10.2010  11.2010  12.2010  01.2011  02.2011  03.2011  04.2011  05.2011  06.2011  07.2011  08.2011  09.2011  10.2011  11.2011  12.2011  01.2012  02.2012  03.2012  04.2012  05.2012  06.2012  07.2012  08.2012  09.2012  10.2012  11.2012  12.2012  01.2013  02.2013  03.2013  04.2013  05.2013  06.2013  07.2013  08.2013  09.2013  10.2013  11.2013  12.2013  01.2014  02.2014  03.2014  04.2014  05.2014  06.2014  07.2014  08.2014  09.2014  10.2014  11.2014  12.2014  01.2015  02.2015  03.2015  04.2015  05.2015  06.2015  08.2015  09.2015  10.2015  11.2015  12.2015  01.2016  02.2016  03.2016  04.2016  05.2016  07.2016  08.2016  09.2016  11.2016  03.2017  04.2017  05.2017  07.2017  08.2017  11.2017  12.2017  01.2018  02.2018  06.2018